Siyasi Partilere Panzehir

 “YURTTAŞ  DERNEĞİ”

EROL ERDOĞMUŞ

        A kişisi şimdi’miz gündeminde olduğu gibi, kendini Belediye Başkanı olabilecek bilgide beceride -güç’te-  hissedebiliyor, etkin ve yetkin -Parti Genel Başkanı’nın- desteğini ve kendisine gönülden bağlı partidaşlarının helal oylarıyla, hediye ambalajlı rüşvet -Buzdolabı, çamaşır makinası, çekyat, para; nohut, fasulye, mercimek, makarna vb- karşılığında partisiz seçmenlerin verdikleri zoraki oylarla, Belediye Başkanı seçilebilir.

        Durup dururken hazret; kendini niçin üstün yetenekli, derin bilgili, şıpın işi becerili bulmuş; bu işe kalkışmıştır acaba?  Vatan, millet, sakarya için mi? Vatan, millet, sakarya için  aday olanlar; oy almak için seçmene rüşvet vermezler. Kuşkusuz rüşvetin belgesi bulunsa da, bulunmasa da maliyeti olduğu kesin. Bu maliyeti halkın cebinden -devletten- karşılayıp iktidar müteahhitliği -siyasi parti- kazancını üzerine ekliyorlar.

        Siyaset üreten ve satan politika esnafının müşterisi, siyaset tüketicisi olan seçmen halktır. Politika esnafıyla baş etmek için, potika esnafı olmak; bir başka parti kurarak iktidar ihalesine -seçimlere- katılmak; fren yapıyorum niyetiyle  gaza basarak, aynı hedefe yönelik yarışa bir başka parti olarak katılmaktır. Hasımlar; aynı cephede değil, karşı cephelerde yer alırlar.

        Halk; devleti ve partileri denetlemek için örgütlenmelidir:

1) Her ilde ve ilçede “Yurttaş Derneği” kurulmalıdır.
2) Hiçbir partinin partizanı ve veya sempatizanı; Yurttaş Derneklerine ve Derneklerin düşünce kuruluşu üst yapısını oluşturacak “Yurttaş Vakfı”na üye olamamalıdır.
3) Yurttaş Derneklerinin gözlemci üyeleri; bölgelerindeki devlet ve siyasi parti faaliyetlerini gözlemleyerek, Yönetim Kurulu’na rapor vermelidir.
4) Yönetim Kuruluş ilgili raporları; gerekiyorsa suç duyurusunda bulunmak, ya da yürütmeyi durdurma veya tazminat davası açılmak üzere, Derneğin  Avukat üyelerine iletmelidir.

Rasyonel Demokrasinin olmazsa olmazlarındandır, siyasi partilerin panzehiri “Yurttaş Derneği”.